BigGameZone
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση


Υπάρχει παιχνίδι pokemon με διαγωνισμούς όπως στο anime;

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Υπάρχει παιχνίδι pokemon με διαγωνισμούς όπως στο anime; Empty Υπάρχει παιχνίδι pokemon με διαγωνισμούς όπως στο anime;

Δημοσίευση από tails-girl Τρι Ιαν 13, 2015 11:41 pm

Οκ, αυτό θα ακουστεί λίγο βλακεία... αλλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιο παιχνίδι pokemon που οι διαγωνισμοί να γίνονται όπως και στο anime. Στα παιχνίδια, ακόμη και στις Omega Ruby και Alpha Sapphire που είναι καινούριες, ακολουθείται η ίδια νοοτροπία με τις προηγούμενες εκδοχές, με την μόνη διαφορά ότι σε κάθε καινούριο παιχνίδι προστίθενται διαφορετικά επιπλέον χαρακτηριστικά όπως στις Diamond, Pearl, Platinum που έχει επιπλέον 2 γύρους: ντύσιμο και χορό.

Στο anime όμως είναι πιο ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου. Για όσους δεν ξέρουν, στο anime ο πρώτος γύρος είναι η επείδηξη και ταυτόχρονα ο συνδυασμός των κινήσεων ενός pokemon που γίνεται συνεχόμενα από έναν εκπαιδευτή και όχι μία μία από τον καθένα όπως στο παιχνίδι. Σκοπός είναι να έχουν καλό και όμορφο αποτέλεσμα και αν θυμάμαι καλά δεν παίζει ρόλο αν η κίνηση είναι στην κατηγορία cool, cute, beauty, smart ή tough. Επιπλέον, αμέσως μετά ακολουθούν μάχες μεταξύ των εκπαιδευτών που είχαν καλό σκορ στον πρώτο γύρο με τυχαία επιλογή ζευγαριών μέχρι να αναδειχθεί ο νικητής, κάτι το οποίο δεν υπάρχει καθόλου στα παιχνίδια.

Μήπως υπάρχει κάποιο hack ίσως των Ruby, Sapphire, Emerald που να ασχολείται κυρίως με τους διαγωνισμούς ή αν όχι ολοκληρωτικά, τουλάχιστον να έχουν αυτό το στυλ;  Neutral  Question Έχω ήδη κάνει μια έρευνα αλλά δεν βρήκα τίποτα.


Πώς είναι στο παιχνίδι (Pokemon Emerald):


Πώς είναι στο anime (ο 2ος γύρος):
tails-girl
tails-girl
Special Member
Special Member

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 17/11/2014
Ηλικία : 25

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υπάρχει παιχνίδι pokemon με διαγωνισμούς όπως στο anime; Empty Απ: Υπάρχει παιχνίδι pokemon με διαγωνισμούς όπως στο anime;

Δημοσίευση από redlegend Κυρ Ιαν 18, 2015 3:30 pm

Δν νομίζω να υπάρχει δυστυχώς. Tο ανιμε έχει τεράστιες διαφορές με τα manga/games με αποτέλεσμα να υπάρχει τεράστιο μπέρδεμα με τους τρόπους που λειτουργεί το καθένα, π.χ. στο manga δεν υπάρχει ο Ash ο πρωταγωνιστής είναι ο αντίστιχως που υπάρχει σε κάθε παιχνίδι pokemon όπως ο Red ο Ethan κλπ

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει καθόλου, αλλά τα προγράμματα για επεξεργασία κειμένου και gameplay για gba είναι διαθέσιμα για κατέβασμα, οπότε μπορείς να το πειράξεις όπως θες.
Στην πραγματικότητα είναι πολύ ποιο εύκολο απότι φαντάζεσαι αλλά παίρνει πολύ περισσότερη ώρα, μια φορά είχα φάει όλο το βράδυ προσπαθώντας να αλλάξω το κείμενο στα ελληνικά και αφού τελείωσα με τον πρόλογο και την παλετ στο fire red πήγα να κάνω save, και μου έγραφε οτι η γλώσσα δεν υποστηρίζετε (ελληνικοί χαρακτήρες) Evil or Very Mad
redlegend
redlegend
Bye Bye SuperGamer
Bye Bye SuperGamer

Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ημερομηνία εγγραφής : 17/11/2014
Ηλικία : 24
Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υπάρχει παιχνίδι pokemon με διαγωνισμούς όπως στο anime; Empty Απ: Υπάρχει παιχνίδι pokemon με διαγωνισμούς όπως στο anime;

Δημοσίευση από tails-girl Κυρ Ιαν 18, 2015 7:56 pm

Κατάλαβα. Κρίμα πάντως γιατί στο anime είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με το παιχνίδι. Έχω δοκιμάσει κι εγώ να κατεβάσω προγράμματα για την επεξεργασία κειμένου, αλλά αυτό δεν μου φτάνει Razz Είχα βρει κι άλλο ένα που είναι για την επεξεργασία των μορφών του παιχνιδιού, όμως το θέμα είναι ότι οι μορφές αλλάζουν μόνο μέσω του προγράμματος. Δηλαδή πρέπει να τις "ζωγραφίσω" από εκεί ενώ εγώ βολεύομαι περισσότερο με το MS Paint που έχει περισσότερες δυνατότητες και το έχω συνηθίσει.

Γενικά όμως δεν έχω κάνει ποτέ απόπειρα να φτιάξω δικό μου παιχνίδι με όλες τις αλλαγές εκτός από μικροπράγματα, όπως την αλλαγή του κειμένου στην αρχή. Τώρα που το σκέφτομαι όμως μπορεί να κατεβάσω όλα τα απαραίτητα προγράμματα και να κάτσω να το φτιάξω το καλοκαίρι που δεν θα έχω τι να κάνω. Αν βγει καλό ίσως το ανεβάσω κι εδώ κάποια στιγμή Wink
tails-girl
tails-girl
Special Member
Special Member

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 17/11/2014
Ηλικία : 25

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υπάρχει παιχνίδι pokemon με διαγωνισμούς όπως στο anime; Empty Απ: Υπάρχει παιχνίδι pokemon με διαγωνισμούς όπως στο anime;

Δημοσίευση από savvascharatsidis Τετ Μάης 27, 2015 10:14 pm

tails-girl έγραψε:Κατάλαβα. Κρίμα πάντως γιατί στο anime είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με το παιχνίδι. Έχω δοκιμάσει κι εγώ να κατεβάσω προγράμματα για την επεξεργασία κειμένου, αλλά αυτό δεν μου φτάνει Razz Είχα βρει κι άλλο ένα που είναι για την επεξεργασία των μορφών του παιχνιδιού, όμως το θέμα είναι ότι οι μορφές αλλάζουν μόνο μέσω του προγράμματος. Δηλαδή πρέπει να τις "ζωγραφίσω" από εκεί ενώ εγώ βολεύομαι περισσότερο με το MS Paint που έχει περισσότερες δυνατότητες και το έχω συνηθίσει.

Γενικά όμως δεν έχω κάνει ποτέ απόπειρα να φτιάξω δικό μου παιχνίδι με όλες τις αλλαγές εκτός από μικροπράγματα, όπως την αλλαγή του κειμένου στην αρχή. Τώρα που το σκέφτομαι όμως μπορεί να κατεβάσω όλα τα απαραίτητα προγράμματα και να κάτσω να το φτιάξω το καλοκαίρι που δεν θα έχω τι να κάνω. Αν βγει καλό ίσως το ανεβάσω κι εδώ κάποια στιγμή Wink

Να φτιάξεις δικό σου hack pokemon είναι πολυ δύσκολο.
Είχα προσπαθήσει, είχα φτιάξει πώς να είναι το map κτλπ. όταν ξεκινάς, είχα σκεφτεί γαμάτο story αλλά είχα κολήσει στα scripts. Να γράψεις τα scripts και να ενώσεις τα person events είναι πολύ δύσκολο.
Ακόμα και άτομα που είναι έμπειροι προγραμματιστές κάνουν έναν χρόνο ή και παραπάνω για να βγάλουν μια beta έκδοση του παιχνιδιού τους.
Μπορείς να βρεις πολύ ωραία pokemon hacks στο pokemon community.

savvascharatsidis

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 27/05/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υπάρχει παιχνίδι pokemon με διαγωνισμούς όπως στο anime; Empty Απ: Υπάρχει παιχνίδι pokemon με διαγωνισμούς όπως στο anime;

Δημοσίευση από redlegend Πεμ Μάης 28, 2015 8:28 pm

^εγώ είχα προσπαθήσει για map, αλλά ήταν μια καταστροφή το αποτέλεσμα, άστα, είναι όντος πολύ δύσκολο, το κακό είναι οτι σου έχει και όριο στα γράμματα, αν το συννεφάκι ξεπερνάει τα γράμματα που είχε το αντίστοιχο στο original, τότε θέλει άλλη διαδικασία.
redlegend
redlegend
Bye Bye SuperGamer
Bye Bye SuperGamer

Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ημερομηνία εγγραφής : 17/11/2014
Ηλικία : 24
Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης